Aiatööd septembris ja oktoobris: kuidas oma aed sügiseks ette valmistada

  • Post category:Uudised

Septembri- ja oktoobrikuu on aiatööde jaoks üks olulisemaid kuid, sest siis tuleb oma aed sügiseks ette valmistada. Sügisel on aias palju teha: lehti riisuda, lilli ja põõsaid lõigata, köögivilju koristada, muru niita, komposti teha ja palju muud. Selles artiklis anname sulle mõned näpunäited, kuidas oma aeda sügisel hooldada ja kaunina hoida.

Lehtede riisumine

sügislehed

Sügisel langevad lehed puudelt ja katavad muru, peenrad ja teerajad. Lehtede riisumine on vajalik, sest lehed võivad takistada muru kasvu, soodustada haiguste levikut ja meelitada ligi kahjureid. Lehtede riisumiseks on hea kasutada lehereha, mis on laia peaga ja millega saab hõlpsasti ka suurel alal lehti kokku ajada. Lehereha on eriti kasulik murul, sest see ei kahjusta muru juuri. Lehereha abil saab puhastada ka peenraid, aga seal tuleb olla ettevaatlik, et mitte vigastada taimi.

Lehed ei ole ainult prügi, vaid neid saab kasutada ka komposti tegemiseks või multšimiseks. Komposti tegemiseks tuleb lehed segada teiste orgaaniliste jäätmetega, nagu muru, köögiviljad, puuviljad, kohvipaks ja munakoor. Komposti valmimise kiirendamiseks tuleb seda regulaarselt segada ja niisutada. Kompost on väga hea väetis taimedele ja parandab mulla struktuuri. Multšimiseks tuleb lehed laotada õhukese kihina peenardele või puude ja põõsaste alla. Multš kaitseb mulda kuivamise, erosiooni ja umbrohu eest ning hoiab mulla temperatuuri stabiilsena.

Lillede ja põõsaste lõikamine

Sügisel on hea aeg lõigata tagasi oma suvelilled ja püsililled, mis on õitsemise lõpetanud. Lõikamine aitab püsikutel talve üle elada ja järgmisel aastal uuesti õitseda. Lillede lõikamiseks on hea kasutada lillekääre, mis on teravad ja kitsad, millega saab täpselt lõigata. Lillekääridega saab ka eemaldada kuivanud või haiged lehed ja varred. Lillede lõikamisel tuleb jälgida järgmisi reegleid:

• Lõika lilli varahommikul või hilisõhtul, kui nad ei ole päikesest kuivanud.

• Lõika taimed umbes 5 cm kõrguselt maapinnast.

• Lõika lilled nurga all, et vältida vee kogunemist lõikepinnale.

• Lõika ära kõik surnud, haiged või kahjustatud osad.

• Viska kõik lõigatud osad ära, et vältida haiguste levikut.

Sügisel on ka hea aeg lõigata tagasi oma põõsad ja hekid, mis on kasvanud liiga suureks või ebakorrapäraseks. Põõsaste ja hekkide lõikamine aitab neil paremini taluda talvekülma ja annab neile ilusa kuju. Põõsaste lõikamiseks on hea kasutada suuremaid või väiksemaid oksakääre, hekkide pügamisel on aga abiks hekikäärid.

aiatööriistad

Põõsaste ja hekkide lõikamisel tuleb jälgida järgmisi reegleid:

• Lõika põõsad ja hekid varakevadel või hilissügisel, kui nad ei ole kasvufaasis.

• Lõika põõsad ja hekid nii, et alumised oksad oleksid pikemad kui ülemised, et tagada piisav valgus ja õhuringlus.

• Lõika põõsad ja hekid nii, et nad oleksid ühtlased ja sümmeetrilised.

• Lõika ära kõik surnud, haiged või kahjustatud oksad.

• Viska ära kõik lõigatud oksad, et vältida haiguste levikut.

Köögiviljade koristamine

Köögiviljad

Sügisel on aeg koristada köögivilju, mis on valminud ja saavutanud oma parima maitse. Puu- ja juurviljade õigeaegne koristamine on oluline, sest kui nad jäävad liiga kauaks maapinnale, siis nad võivad mädaneda, külmuda või saada kahjurite poolt söödud. Juurviljade koristamiseks on hea kasutada terava otsaga labidat ja istutuskühvlit. Terava otsaga labidas on suur ja tugev labidas, millega saab kaevata sügavale maasse ja tõsta välja suured köögiviljad, nagu kartulid, porgandid, peedid ja pastinaagid. Istutuskühvel on väike ja kitsas labidas, millega on hea kaevata madalalt maasse, et kätte saada väikesed köögiviljad, nagu sibulad, küüslaugud, redisid ja naerid.

Köögiviljade koristamisel tuleb jälgida järgmisi reegleid:

• Korista köögiviljad kuiva ja päikesepaistelise ilmaga, kui nad ei ole märjad ega porised.

• Korista köögiviljau siis, kui nad on täielikult küpsed, aga mitte veel üleküpsenud.

• Korista köögiviljad ettevaatlikult, et mitte vigastada nende koort või juuri.

• Puhasta köögiviljad mullast ja lehtedest ning lase neil õhu käes kuivada.

• Hoiusta köögivilju jahedas ja pimedas kohas, kus nad ei puutu kokku niiskuse ega valgusega.

Muru niitmine

Ka sügisel on vaja niita oma muru regulaarselt, et hoida seda tervena ja ilusana. Muru kasvab niikaua, kui mulla temperatuur on üle +5 kraadi, pärast seda jääb muru kasv aeglasemaks ja muru läheb üle talverežiimile. Muru niitmine aitab eemaldada umbrohtu, parandada õhuringlust ja soodustada muru kasvu. Muru niitmine on ka hea viis saada rohelist materjali komposti tegemiseks. 

 Muru niitmisel tuleb jälgida järgmisi reegleid:

• Niida muru siis, kui see on kuiv, aga mitte liiga ära kuivanud.

• Niida muru umbes 5 cm kõrguselt maapinnast. Enne talve soovitatakse muru pikkuseks jätta 6-7 cm, siis on taimed piisavalt tugevad, et talvituda.

• Niida muru erinevates suundades, et vältida muru lamedaks vajumist.

• Niida muru sageli, aga mitte liiga sageli. Üldiselt piisab sügisel ühest niitmisest nädalas.

• Et takistada seenhaiguste levikut, tuleks niidujäägid sügisel muru pealt kokku riisuda metallist või plastikust rehaga, sama kehtib ka puulehtede kohta.

aiamuru
Jaga head leidu ka teistega!

Lisa kommentaar